GW Instek MDO-2102EX 100MHz, 2Channel Mixed-Domain Oscilloscope
Dilihat :
55 Kali
Update Terakhir :
Dapatkan Spesifikasi Harga GW Instek MDO-2102EX 100MHz, 2Channel Mixed-Domain Oscilloscope Produk Terbaik dari Asia Industri Menjual Peralatan Industri
Detail Produk
GW Instek MDO-2102EX 100MHz, 2Channel Mixed-Domain Oscilloscope,Spectrum Analyzer, Dual Channel 25MHz AWG
============================================================
Features
·         100MHz bandwidth selections; 2 channels
·         Real time sampling rate for each channel is 1GSa/s (2 channel models)
·         MDO-2000EX equips with a spectrum analyzer ; a dual channel 25MHz AWG; DMM and power supply
·         True RMS measurement in DMM function
Specifications
VERTICAL SENSITIVITY
*Channels : 2Ch + Ext
*Bandwidth : DC-100MHz(-3dB)
*Calculated Rise Time : 3.5ns
*Bandwidth Limit : 20MHz
*Vertical Resolution : 8 bits : 10mV – 10V/div
*Record Length : 10M/ch
*Real Time Sampling Rate : Per channel 1 Gsa/s
TRIGGER
*Source : CH1, CH2, Line, Ext
*Trigger Mode : Auto (Supports Roll Mode for 100 ms/div and slower), Normal, Single Sequence
SPECTRUM ANALYZER
*Frequency Range : DC-500MHz(Max.) (Max. Bandwidth -500MHz uncalibrated)
*Span : 1kHz – 500MHz(Max.)
AWG
*Channels : 2
*Sample Rate : 200 MSa/s
DMM
*Digit Level : 5,000 counts; CAT II 600Vrms, CAT III 300Vrms
*DC Voltage : 50mV, 500mV, 5V, 50V, 500V, 1000V 6 ranges
POWER SUPPLY
*Output Channel : CH1 & CH2
*Output Voltage Range : 1.0V – 5.0V
DISPLAY : 8” 800 x 480 TFT WVGA color display
INTERFACE : USB Port, Ethernet Port (LAN), Go/NoGo BNC
POWER SOURCE : AC 100V – 240V, 50Hz – 60Hz, auto selection