GW Instek PCS-1000I Isolated Output High Precision Current Shunt Meter
Dilihat :
87 Kali
Update Terakhir :
Detail Produk
============================================================
Features
·         6 1/2 digit voltage and current measurement resolution
·         Simultaneous current and voltage measurement
·         Five current measurement levels (AC&DC): 30mA/ 300mA/ 3A/ 30A/ 300A
·         AC voltage measurement levels: 200mV/ 2V/ 20V/ 200V/ 600V
·         DC voltage measurement levels: 200mV/ 2V/ 20V/ 200V/ 1000V
·         Standard: USB& GPIB
·         CE verification
Specifications
DC VOLTAGE
-Range : 200mV – 1000V
-Accuracy : ±(% of reading + % of range)
-Resistance : 10MΩ for all DC voltage ranges
DC CURRENT
-Range : 30mA – 300A
-Burden Voltage : <0.4V
ISOLATED DC CURRENT MonITOR ACCURACY
-Range : 30mA – 300A
TRUE RMS AC VOLTAGE
-Range : 200mV – 600V
-Frequency : 45Hz – 20kHz
TRUE RMS AC CURRENT
-Range : 30mA – 300A
-Frequency : 45Hz – 400Hz
ISOLATED AC CURRENT MonITOR ACCURACY
-Range : 30mA – 300A
-Frequency : 45Hz – 400Hz
POWER SOURCE : 100V/120V/220V/240V ±10%; 50/60Hz; Max. 35VA