GW Instek PSB-2400L2 0-80V x 2/0-40A x 2/800W Multi-Range DC Power Supply
Dilihat :
46 Kali
Update Terakhir :
Detail Produk
============================================================
Features
·         Output Voltage Rating : 80V/800V
·         Output Power Rating : 400W-800W
·         Constant Power Output for Multi-Range(V&I) Operation
·         Series and Parallel Operation(2 Units in Series or 4 Units in Parallel Maximum)
·         Sequence function edited by PC will be controlled through power supply optional interface
·         Standard Interafce: RS-232C / USB / Analog Control Interface
OUTPUT RATING
-Voltage : 80V x 2CH
-Current : 40A x 2CH
-Power : 800W
REGULATION (CV)
-Load : 0.01% ± 3mV of rated voltage
-Line : 0.01% ± 2mV of rated voltage
REGULATION (CC)
-Load : 0.02% ± 3mA of rated voltage
-Line : 0.01% ± 2mA of rated voltage
RIPPLE AND NOISE
-CV p-p : 90mV
-CV rms : 4mV
-CC rms : 30mA
PROGRAMMING ACCURACY
-Voltage : 0.1% setting ±2digits
-Current : 0.2% setting ±2digits
-Power : ± 10W
READ BACK ACCURACY
-Voltage : 0.2% reading ±2digits
-Current : 0.3% reading ±2digits
-Power : 0.5% reading ±5digits
RESPonSE TIME
-Raise Time (Full load/No load) : 50ms
-Fall Time (Full load) : 100ms
-Fall Time (No load) : 500ms
-Load Transient Recover Time (Load change from 50-100%) : 1ms
PROGRAMMING & MEASUREMENT RESOLUTION
-Voltage : 10mV
-Current : 10mA
-Power : 10W
SERIES & PARALLEL CAPABILITY
-Channel Number : 2
-Series Operation : N/A
-Parallel Operation : N/A
-Parallel with booster PSB-2800LS : N/A
INTERFACE : USB, RS-232C
POWER SOURCE : 100VAC to 240VAC, 50Hz to 60Hz, single phase
DIMENSIONS & WEIGHT : 210(W) x 124(H) x 290(D)mm, Approx. 7kg
ACCESSORIES : User Manual (CD) x 1, AC Power Cord x 1, External Control Connector (26pin), Screws for output terminals on rear panel, Protection covers for output terminals on rear panel, Protection caps for output terminals on the front panel, GND Cable, USB Cable