GW Instek PSB-2800H 0-800V/0-6A/800W Multi-Range DC Power Supply
Dilihat :
67 Kali
Update Terakhir :
Detail Produk
============================================================
Features
·         Output Voltage Rating : 80V/800V
·         Output Power Rating : 400W-800W
·         Constant Power Output for Multi-Range(V&I) Operation
·         Series and Parallel Operation(2 Units in Series or 4 Units in Parallel Maximum)
·         Sequence function edited by PC will be controlled through power supply optional interface
·         Standard Interafce: RS-232C / USB / Analog Control Interface
OUTPUT RATING
-Voltage : 800V
-Current : 6A
-Power : 800W
REGULATION (CV)
-Load : 0.01% ± 30mV of rated voltage
-Line : 0.01% ± 20mV of rated voltage
REGULATION (CC)
-Load : 0.05% ± 3mA of rated voltage
-Line : 0.05% ± 2mA of rated voltage
RIPPLE AND NOISE
-CV p-p : 300mV(only output voltage measures more than 1% of the rated voltage)
-CV rms : 25mV(when current measures<2A), 40mV(when current measures>2A)
-CC rms : 20mA
PROGRAMMING ACCURACY
-Voltage : 0.1% setting ±2digits
-Current : 0.2% setting ±2digits
-Power : ± 10W (only output voltage measures more than 1% of rated voltage)
READ BACK ACCURACY
-Voltage : 0.2% reading ±2digits
-Current : 0.3% reading ±2digits
-Power : 0.5% reading ±Vout x 40mA
RESPonSE TIME
-Raise Time (Full load/No load) : 200ms
-Fall Time (Full load) : 500ms
-Fall Time (No load) : 1000ms
-Load Transient Recover Time (Load change from 50-100%) : 7ms
PROGRAMMING & MEASUREMENT RESOLUTION
-Voltage : 10mV
-Current : 10mA
-Power : 10W
SERIES & PARALLEL CAPABILITY
-Channel Number : 1
-Series Operation : N/A
-Parallel Operation : Up to 2 Units
-Parallel with booster PSB-2800LS : N/A
INTERFACE : USB, RS-232C
POWER SOURCE : 100VAC to 240VAC, 50Hz to 60Hz, single phase
DIMENSIONS & WEIGHT : 210(W) x 124(H) x 290(D)mm, Approx. 6kg
ACCESSORIES : User Manual (CD) x 1, AC Power Cord x 1, External Control Connector (26pin), Screws for output terminals on rear panel, Protection covers for output terminals on rear panel, Protection caps for output terminals on the front panel, GND Cable, USB Cable
Permintaan Penawaran
Leedoo Sepatu Sandal Pria Casual Sendal Slip On Outdoor Sandal Hiking Cowok Anti Slip MT105
Rp. 147.500
Karpet Lantai Rainbow Style 3 UK  Bahan Polyester Halus Hangta Shop Official
Rp. 95.000
Amazfit T-Rex 3 48mm | Baterai Hingga 20 Hari | 177 Mode Olahraga | Jam Tangan Pria Anti Air | Jam Tangan Wanita Anti Air Amazfit Official Store
Samsung Galaxy A36 5G 8/256GB Awesome Lavender Amoled 6,7 inch Snapdragon 6 Gen3 Samsung Official Store